Zimą zadbaj o swój akumulator. Co robić by auto odpaliło nawet w największych mrozachOkres zimowy to najczęściej wielki test dla naszych pojazdów. Niskie temperatury oraz bardziej ekstremalne warunki sprawiają, że wiele elementów samochodu zaczyna działać nieprawidłowo. Jeżeli jednak będzie dbał o nie regularnie to na pewno nie zawiodą Cię nawet w trakcie największych mrozów.

akumulator

Fot. Flickr.com CC 2.0 Mike Mozart

O akumulatorze najczęściej przypominamy sobie wówczas gdy rano mamy problem z odpaleniem samochodu. Jeżeli w czasie chłodnych nocy taka sytuacja powtarza się to niewątpliwie znak, że trzeba zainwestować w nową baterię. Można temu jednak zapobiec o ile umiejętnie dba się o swój samochód w czasie całego roku.

Kiedy najbardziej zużywa się akumulator?

tytuł

Większość dostępnych na rynku akumulatorów posiada dwuletnią gwarancję producenta. Jednak w ich wypadku to minimalny okres funkcjonalności. W czasie normalnej eksploatacji powinien on bez problemów wytrzymać nawet od 4 do 6 lat. Oczywiście pod warunkiem, że nie będziemy narażać akumulatora na głębokie wyładowanie np. w momencie gdy zapomnimy wyłączyć świateł. Natomiast najdłużej baterie są sprawne w pojazdach najintensywniej wykorzystywanych oraz poruszających się po długich trasach. Szacunkowo akumulator może być nawet sprawny przez okres nawet 10 lat.

Kierowcy, którzy rzadko używają swoich 4 kółek, powinni pamiętać o regularnym doładowaniu akumulatora. W takim wypadku alternator nie nadąża z doładowaniem, co może spowodować zasiarczenia płyt i spadek wydajności.

Co robić by akumulator pozostał sprawny przez długie lata?

tytuł

Istotną kwestią jest prędkość ładowania, która o ile w nowych samochodach nie odgrywa to aż takiego znaczenia, to w starszych modelach potrafi dać kolosalną różnicę. W przypadku więc gdy posiadasz ładowarkę umożliwiającą ładowanie szybkie bądź wolne to zawsze wybierają tą drugą opcję.

O tym mało kierowców pamięta, ale ważną kwestią jest również umiejętne ruszanie. Należy przede wszystkim zwracać uwagę na to by zbyt długo nie kręcić rozrusznikiem – to szkodzi zarówno akumulatorowi jak i rozrusznikowi. Jeżeli masz problem z uruchomieniem pojazdu to koniecznie rób przerwy między kolejnym przekręcanie kluczyka.

Dodaj komentarz