Czy rząd wprowadzi wyższą akcyzę na używane auta? Właściciele lawet obawiają się zmianW ostatnim czasie nie milkną głosy w sprawie nowego rządowego projektu ustawy. Zakłada on, że w przyszłym roku wzrost kosztów sprowadzenia używanego auta zza granicy. Właściciele firm transportowych – sprowadzających używane pojazdy obawiają się spadku obrotów, a swoje niezadowolenie wyrażają coraz dosadniej.

Co ma przynieść wzrost podatku?

tytuł

VW Passat

Fot. materiały prasowe producenta

Nowa ustawa ma przede wszystkim ochronić polski rynek przed falą wyeksploatowanych aut z zachodu. Według projektu podwyżka podatku ma dotyczyć tylko i wyłącznie pojazdów starszych niż 2004 rok – po raz pierwszy rejestrowanych w Polsce. Według słów wiceministra finansów Wiesława Jasińskiego zmiana ma dotyczyć wyłącznie aut, których pojemność silnika wynosi ponad 2 litry. Ma to rozwiązać problem zaniżania podatku w przypadku sprowadzania tego typu pojazdów. Natomiast w przypadku sprowadzania samochodów do 10 lat z silnikami 1,2-1,6 wiceminister zapowiedział obniżenie akcyzy.

Na taką decyzję rządu wpłynęły także coraz silniejsze naciski ze strony Unii Europejskiej. Wynika to z wprowadzania w krajach członkowskich nowej, restrykcyjnej polityki redukcji spalin. Starsze samochody nie zawsze mają bowiem wbudowany filtru cząsteczek stałych, który redukuje ilość dostających się do powietrza trujących substancji. Nowa ustawa ma również zwiększyć wpływy do budżetu z podatków i w pewnym stopniu zredukować rosnącą z roku na rok dziurę.

Właściciele firm niezadowoleni z zapowiadanych zmian

tytuł

Projekt podwyżki podatku akcyzowego w największym stopniu dotknie firmy, którym głównym źródłem dochodu jest sprowadzanie używanych aut z zagranicy. Właściciele są wręcz przerażeni nową ustawą i domagają się jej całkowitej anulacji. Według ich obliczeń koszt sprowadzenia auta sprzed 2004 roku będzie równoznaczny z jego obecną ceną rynkową. Jak łatwo się domyślać nikt nie kupi takiego samochodów w dwukrotnie wyższej cenie. Może to oznaczać, tylko jedno – wiele firm po wprowadzeniu nowej ustawy będzie zmuszona zamknąć swoje działalność lub zmienić profil ich funkcjonowania.

Czy wzrost akcyzy okaże się faktem? O tym powinniśmy dowiedzieć się do końca bieżącego roku.

Dodaj komentarz